Doğal Mineral Kaynaklı Boraks Kullanımı


Amerika Birleşik Devletlerinde doğal temizlik tutkunu milyonlarca ev hanımı 1890’lı yıllardan beri boraks kullandığını biliyor muydunuz ?

Amerika’da anneden kıza bir gelenek olarak; marketlerde satılan hazır; kimyasal deterjanlar yerine, Boraks ile evde hazırlanan temizlik ürünleri kullanılmaktadır.

Sizde evinizde, Boraks ile çok kolay bir şekilde aşağıdaki tariflere ya da videolara göre tamamen doğal temizlik ürünleri yapabilirsiniz…

Tamamen Doğal Ekolojik Bir Hayat İçin Boraks İle Doğal Deterjan Tarifleri

BORAKS İLE EV YAPIMI DOĞAL TOZ ÇAMAŞIR MAKİNASI DETERJANI TARİFİ:

Gerekli Malzemeler:
• Sabuncuoğlu S.A.F BORAKS
• Çamaşır Sodası
• Doğal Zeytinyağlı Yeşil Sabun
Hazırlanışı: (Tarifte adı geçen ölçek Sabuncuoğlu S.A.F BORAKS’ın içerisinden çıkmakta olup, yarım çay bardağına eşittir.)
• Geniş ve yayvan bir kap içerisinde bir kalıp doğal zeytinyağlı yeşil sabunu rendeleyin.
1,5 litre suyu tencere yada ısıtıcı yardımıyla kaynatın.
• Karışımı hazırlayabileceğiniz büyüklükte bir kap alın ve kabın içerisine kaynatmış olduğunuz suyun tamamını boşaltın.
• Kaynamış suyun bulunduğu kabın içerisine Sabuncuoğlu S.A.F BORAKS’ın içerisinden çıkan ölçek yardımı ile, 6 ölçek rendelenmiş doğal zeytinyağlı sabun alın ve su içerisinde tamamen çözününceye kadar yavaş yavaş karıştırın. Su ne kadar sıcak ise o kadar iyi karışır. (Hızlı karıştırma köpük oluşumuna neden olur ve istediğiniz kıvamı yakalayamazsınız.)


BORAKS İLE EV YAPIMI DOĞAL SIVI ÇAMAŞIR MAKİNASI DETERJANI TARİFİ:
Gerekli Malzemeler:

 • Sabuncuoğlu S.A.F BORAKS
 • Çamaşır Sodası
 • Doğal Zeytinyağlı Yeşil Sabun

Hazırlanışı:  (Tarifte adı geçen ölçek Sabuncuoğlu S.A.F BORAKS’ın içerisinden çıkmakta olup, yarım çay bardağına eşittir.)

 • Geniş ve yayvan bir kap içerisinde bir kalıp doğal zeytinyağlı yeşil sabunu rendeleyin.
 • 1,5 litre suyu tencere yada ısıtıcı yardımıyla kaynatın.
 • Karışımı hazırlayabileceğiniz büyüklükte bir kap alın ve kabın içerisine kaynatmış olduğunuz suyun tamamını boşaltın.
 • Kaynamış suyun bulunduğu kabın içerisine Sabuncuoğlu S.A.F BORAKS’ın içerisinden çıkan ölçek yardımı ile,6 ölçek rendelenmiş doğal zeytinyağlı sabun alın ve su içerisinde tamamen çözününceye kadar yavaş yavaş karıştırın. Su ne kadar sıcak ise o kadar iyi karışır. (Hızlı karıştırma köpük oluşumuna neden olur ve istediğiniz kıvamı yakalayamazsınız.)
 • Sabunun tamamı su içerisinde tamamen çözündükten son olarak içerisine 3 ölçek Boraks ekleyin ve Boraks su içerisinde tamamen çözününceye kadar karıştırmaya devam edin.
 • Boraksın da tamamı su içerisinde çözündükten sonra son olarak karışımın içerisine 3 ölçek çamaşır sodası ilave edin.
 • Çamaşır sodası da tamamen çözününceye kadar karıştırma işlemine devam edin.
 • Malzelemelerin tamamı karıştıktan sonra hazırlamış olduğunuz karışımı, 6-8 saat oda sıcaklığında dinlenmeye bırakın ve şişeye stoklayın.
 • Her yıkamada sadece hazırlamış olduğunuz Tamamen Doğal Sıvı Çamaşır Makinası Deterjanındançamaşır makinanızın deterjan gözüne 1,5-2 ölçek koyarak gönül rahatlığıyla makinanızda kullanın. Üstelik içerisindeki, sabun ve Boraks sayesinde yumuşatıcı kullanmanızada gerek yok!
 • Beyaz çamaşırlardaki grileşmeyi ortadan kaldırmak ve parlaklık kazandırmak için; yarım çay bardağı suyun içerisine yarım çay kaşığı çivit koyup karıştırın. Çamaşır makinanızın yumuşatıcı gözüne hazırladığınız çivit-su karışımının tamamını boşaltın.
 • Eğer tamamen doğal malzemeler kullanarak çamaşırlarınızda hoş bir koku elde etmek isterseniz de Boraks ile hazırlamış olduğunuz tamamen doğal sıvı çamaşır deterjanının içerisine 10 ml (yaklaşık 10 damla) doğal aromatik yağlardan ilave edebilirsiniz.

BORAKS İLE EV YAPIMI DOĞAL JEL BULAŞIK MAKİNASI DETERJANI TARİFİ:

Gerekli Malzemeler:

♦Sabuncuoğlu S.A.F Boraks
♦Çamaşır Sodası
♦Limon Tuzu
Hazırlanışı:

♦Tencere yada ısıtıcı içerisinde yaklaşık yarım litre su kaynatın.

♦Derin bir kap içerisine 6 ölçek sıcak su alın.

♦Sıcak su içerisine 4 ölçek limon tuzu alın. (Su içerisinde kolay çözünmesi için limon tuzunu taneli ise dövebilirsiniz.)

♦Limon tuzu su içerisinde tamamen çözününceye kadar karıştırın.

♦Limon tuzunun tamamı çözündükten sonra karışımın içerisine 8 ölçek Boraks ekleyin ve Boraksın tamamı karışımda çözününceye kadar karıştırma işlemine devam edin

 

Karışım içerisinde Boraks da tamamen çözündükten sonra, 4 ölçek soda alın, azar azar karışımın içerisine ekleyin ve karıştırma hızınızı arttırın. (Soda ilavesi sırasında karışım fazla miktarda köpük oluşturacağından karışımın kap içerisinden taşma riskini önlemek için; sodayı mümkün olduğu kadar azar azar ilave edin ve karıştırma işlemini mümkün olduğu kadar hızlı yapın.)
♦Sodanın tamamını karışımın içerisine eklenip tamamen çözünmesi sağlandıktan sonra hazırlamış olduğunuz karışımı 1-2 saat dinlenmeye bırakın.
♦Her yıkamada bulaşık makinanızın deterjan gözüne sadece hazırlamış olduğunuz Tamamen Doğal Jel Bulaşık Makinası Deterjanından 1 ölçek koyarak kullanabilirsiniz.
♦Eğer isterseniz bulaşık makinanızın parlatıcı bölümüne bir miktar elma sirkesi koyarak doğal yollarla bardak, tabak ve çatal-kaşığınızın parlak görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz.
♦Eğer makinanızın ve yıkadığınız bulaşıklarınızın yıkandıktan sonra hoş bir kokuya sahip olmasını isterseniz makinanızın içerisine portakal ya da limon kabuğu ekleyerek yine doğal yollarla istediğiniz bu sonuca ulaşabilirsiniz.